neděle 7. června 2015

První dovolená :-)

S klidným svědomím, že máme zajištěnou práci, která začíná až další týden, využíváme pěti volných dnů a vyrážíme na cesty. Při pohledu na obrovskou mapu Britské Kolumbie zjišťujeme, že pět dnů není zas tak mnoho, a že vlastně budeme rádi, když stihneme aspoň malý okruh přes Cache Creek a Kelownu. Z pracovního pohovoru vyrážíme rovnou do divočiny.
Z Whistleru vedou dvě únikové cesty. Jedna na jih do Vancouveru a druha na sever přes poměrně vysoký, dech beroucí a benzín žeroucí průsmyk s nádhernými ledovcovými jezery Joffre Lakes.
A k těmto celkem třem jezerům vedl náš první výlet do pravého kanadského lesa, osídleného medvědy, včetně grizzlyho, pumami, vlky, kojoty, losy, fretkami a dalšími zvířátky. Ze začátku obhlížíme všechny stromy, hledáme, který chlupáč se za nimi skrývá a chce na nás vybafnout. Tajně doufáme, že vzduch je čistý, ale všude přítomné cedule s desaterem, co dělat když potkáte medvěda, nás nenechávají v klidu. Po čtvrthodince přicházíme k prvnímu jezeru, které je od parkoviště vzdálené cca 5 minut :-) s takovou rychlostí bychom šli k poslednímu jezeru celou věčnost.
Bereme klacek do ruky, třeba to bude na toho medvěda stačit :-) a odhodlaně přidáváme na rychlosti. Člověk by nevěřil, jak najednou začne vnímat lesní život úplně jinýma očima. Skenujeme teren na desítky metrů dopředu, vnímáme každé šustnutí v houští, každé zapraskání větvičky. Každý vrabec, který nečekaně vystartuje z křoví, nám navozuje předinfarktový stav. Nejčastější věta: "co to bylo?". 
Naštěstí se žádné drama nekonalo a na konci nás čekala odměna v podobě ledovcového jezera Upper Joffre Lake. Uff.
Na cestě dál se krajina začíná překvapivě měnit. Srážkový stín, který na nás čeká v oblasti Cache Creek, si pro nás připravil vyprahlou prérii, tvořenou hlubokými kaňony řek.
Atmosféru divokého západu podtrhují ranče s dobytkem a nekonečně dlouhé nákladní vlaky. Některé z nich mají přes 150 vozů a pokud máte to štěstí, že vám zrovna spadnou závory před přejezdem, můžete čekat klidně i 10 minut.
Celá westernova romantika má však jeden háček. Kde je prérie, tam nejsou stromy. Kde nejsou stromy, tam se špatně schovává auto na přenocování... A tak nám nezbylo než odstavit náš kočár u starého zapomenutého vlakového nádraží s nádherným výhledem na jezero a dělat, že tam nejsme. "To bude nějaká vedlejší trasa vlaku. Tady určitě nic nepojede, protože všechny vlaky jezdi na druhé straně jezera". Nevím, kde se stala chyba, ale kolem druhé hodiny ranní jsme měli napočítaných dvanáct vlaků z obou stran :-) a už vůbec nerozumím tomu, proč se musí pokaždé, když se míjí, několikrát hlasitě protroubit na pozdrav. I ve dvě ráno! Jako by nestačilo se probliknout.
Cestou dál se krajina postupně proměňuje v zemědělskou oblast posetou jablečnými, hruškovými, broskvovými a třešňovými sady. Na jedné křižovatce narazíme na zarostlého indiána s "bargain shopem", neboli smluvním pouličním obchodem. Něco podobného jako recycle na Zelandě. Pokud už něco nepotřebujete a je vám líto to vyhodit, donesete to tomuto indiánovi a ten to prodá někomu, komu se to zrovna hodí. Ovšem za minimální cenu. A tak jsme rozšířili naší kuchyňskou výbavu čítající jeden ešus a dva bagry o pánev - tefalku s termospotem :-) Původně za ni chtěl tři dolary, ale v kapse jsme měli jen pár centu a nebo papírovou dvacku. A jelikož indián neměl drobné nazpátek, vzal si od nás kupičku centů a s pohodovým úsměvem, že to vlastně stačí, nám zamával. Jupí, to budou stejky!

Vzhledem k tomu, že nás následující den čekal další pracovní pohovor ve Whistleru, bylo zapotřebí se hodit trošku do parády a najít někde sprchu. Snad poprvé za celou dobu jedeme na noc do kempu. K našemu překvapení to není jen tak ledajaký kemp. Za poměrně  lidovou cenu máme k dispozici kromě sprchy s teplou vodou taky krytý bazén a dokonce i vířivku, která se vzhledem k chladnému počasí a začínajícímu dešti více než hodí.

Žádné komentáře:

Okomentovat